Bale Kursu

Kurs Günü: Cumartesi

Katılımcı Yaşı: 4 -12 (Kız ve erkek)

Klasik balenin temelinde kişinin hem zihninin hem de vücut yapısının disipline edilmesi vardır. 4 - 12 yaş aralığındaki çocuklarımıza Kırgızistan Devlet Konservatuarı’ndan mezun olmuş hocalar eşliğinde verilen bale eğitimi, eğlenceli yönergelerle doğru nefes, doğru duruş ve bedeni belirli bir disiplin içerisinde çalıştırmayı, rahatlamayı ve esnetmeyi öğretir. Bu sayede ise hem motor becerileri gelişir hem de eğlenerek keyifli bir gün geçirirler.

Bale eğitiminin çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerine sağladığı katkılar:

1/ Bale eğitimi alan çocukların bedeni daha esnek, daha güçlü, daha zarif ve sağlıklı olur. Yapılan egzersizler kasları uzatır ve bu sayede çocukların kas- iskelet yapısı ile vücut çizgileri daha güçlü, zarif ve ince olur. Güçlü ve esnek kas yapısına sahip çocuklar fiziksel gelişim süreçlerini yaşıtlarından daha sağlıklı geçirir.

Belirli bir süre bale eğitimi almış olan çocukların hareketlerine yansıyan zarafet dışarıdan kolaylıkla farkedilir.

2/ Bale eğitimi, duruş (posture) bozukluklarının düzeltilmesinde önemli katkılar sağlar. Bale egzersizleri taban düşüklüğü, içe basma, bacak deformasyonu ve belirli orandaki omurga eğriliklerinin tedavi ve iyileşmesinde önemli faydalar sağlar.

3/ Bale eğitimi çocuklara doğru ve sağlıklı beslenmeyi öğretir. Böylece çağımızın önemli bir sorunu olan yanlış beslenme alışkanlıkları ile obeziteye karşı önleyici katkıları olur.

4/ Klasik müzik eşliğinde yapılan bale eğitimi sayesinde çocuklar henüz küçük yaşlardan itibaren müzik ile tanışır. Bu sayede ise müzik kulakları ve ritimle hareket etme kabiliyetleri gelişir.

5/ Bir sahne sanatı olmasından dolayı bale eğitimi çocuklarda soyut düşünmeyi ve yön bulma duygusunu geliştirir. Hareketlerin tekrarı üzerine kurulan yapısından dolayı çocuklar yaptıkları işe yoğunlaşarak konsantre olmayı, sabretmeyi ve belirli bir disiplin içerisinde özverili bir şekilde çalışmayı öğrenirler. Bale eğitiminin önemli bir parçası olan koreografiler hafızayı olumlu yönde etkiler.

6/ Bale eğitimi çocuklara belirli oranda sorumluluk yükler ve bu sayede kendi kendilerine yetme becerisi kazanmalarına yardımcı olur. Çocuklar aldıkları eğitim sayesinde iç disiplinlerini geliştirirler ve bu disiplini yaşamlarının her alanında uygulamayı öğrenirler.

7/ Bale eğitimi çocukların sosyalleşmelerini ve yeni arkadaşlar edinmelerini sağlar. Bireysel olarak ve grup içerisinde hareket etmeyi ve sorumluluk almayı pekiştirir.

8/ Bale eğitimi çocuklarda yaratıcılık ve doğaçlama kabiliyetini geliştirir. Bu sayede kendilerini daha iyi ifade etmeyi öğrenirler ve özgüvenleri gelişir.

9/ Balenin faydaları arasında dünyayı yorumlamayı ve sorgulamayı, muhakeme yapmayı sağlamak da yeralır. Çocuklar çevrelerinde olan bitenin daha iyi farkına varırlar.

10/ Düzenlenen çeşitli organizasyonlarda ve gösterilerde yeralmak, çocukların sahne ile erken yaşlarda tanışmasına vesile olur. Çocuklar bu sayede prova sürecini, kulis adabını, sahne sırasını beklemeyi ve seyirci karşısına çıkmayı öğrenirler.E-Bülten Kayıt

Montessori Anaokulu hakkında bilgi almak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız